Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Christie Corporation is trying to determine the effect of its inventory turn

ID: 2711506 • Letter: T

Question

The Christie Corporation is trying to determine the effect of its inventory turnover ratio and days sales outstanding (DSO) on its cash flow cycle. Christie?s 2012 sales (all on credit) were $287,000; its cost of goods sold is 80% of sales; and its earned a net profit of 8%, or $22,960. It turned over its inventory 5 times during the year, and its DOS was 39 days. The firm had fixed assets totaling $40,000. Chirstie's payables deferral period is 50 days. Assume 365 days in year for your calculations. a. Calculate Christie's cash conversion cycle. Round your answer to two decimal places. b. Assuming Christie holds negligible amounts of cash and marketable securities, calculate its total asset turnover and ROA. Round your answer to two decimal places. c. Suppose Christie's managers believe that the inventory turnover can be raised to 8.4 times. What would Christie's cash conversion cycle, total assets turnover, and ROA have been if the inventory turnover had been 8.4 for 2012?

Explanation / Answer

Answer:

a) Cash conversion cycle:

Days sales outstanding + Days Inventory outstanding - Days Payble outstanding

= 39 + 365/5 - 50 = 62 days

Where, Days sales outstanding = 365/Inventory turnover ratio

b)

Total asset = Fixed asset+ Inventory+Receivable = $40,000+ Cost of goods sold/5 + Sales / (365/DSO)

= $40,000 + (287000*80%) / 5 + 287,000 / (365/39)

= $116,586

Total asset turnover = Sales/Total Asset = 287,000/116,586 = 2.46

ROA = Net profit/Total Assets = $22,960/116,586 = 19.69%

C)

If inventory turnover is 8.4.

a) Cash conversion cycle:

Days sales outstanding + Days Inventory outstanding - Days Payble outstanding

= 39 + 365/8.4 - 50 = 32.45 days

Where, Days sales outstanding = 365/Inventory turnover ratio

b)

Total asset = Fixed asset+ Inventory+Receivable = $40,000+ Cost of goods sold/8.4 + Sales / (365/DSO)

= $40,000 + (287000*80%) / 8.4 + 287,000 / (365/39)

= $97,999

Total asset turnover = Sales/Total Asset = $287,000/$97,999 = 2.93

ROA = Net profit/Total Assets = $22,960/$97,999 = 23.43%