Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ABC Inc. purchased Catching Company on June 1, 2015 for $20,000,000 and recorded

ID: 2714475 • Letter: A

Question

ABC Inc. purchased Catching Company on June 1, 2015 for $20,000,000 and recorded goodwill of $2,000,000 in connection with the purchase. At December 31, 2015, it was determined that the fair value of the Catching Division was $17,000,000. The Catching Division’s book value of net assets (including goodwill) was $17,500,000; the fair value of Catching’s net assets (excluding goodwill) was $16,200,000. The amount of impairment loss of goodwill to be recorded on December 31, 2015 should be:


  
$0.

$600,000.  

$1,000,000.

$1,200,000.

Explanation / Answer

correct option is "D"

Book value = $ 2,000,000

Fair value = Fair value of division - Fair value of net asset without goodwill

               = 17,000,000 - 16,200,000

                = $ 800,000

Impairment loss = Fair value - Book value

                       = 800,000 - 2,000,000

                      = $ - 1,200,000