Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Say that you purchase a house for $290,000 by getting a mortgage for $255,000 an

ID: 2717154 • Letter: S

Question

Say that you purchase a house for $290,000 by getting a mortgage for $255,000 and paying a $35,000 down payment. If you get a 25-year mortgage with a 7 percent interest rate, what are the monthly payments? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)

PMT $__________

PVA $ ___________

If the house appreciates at 3 percent per year, what will be the value of the house in ten years? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.) $__________

How much of this value is your equity? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.

Equity $___________

What would the loan balance be in ten years? (Round the payment amount to the nearest cent but do not round any other interim calculations. Round your final answer to 2 decimal places.)

Explanation / Answer

Answer

Monthly Mortgage Loan instalment = $ 1,802.76

Loan Balance after 10 years   = $200,515.16

Value of the house after 10 years = $ 389,735.75

Equity in House = $ 189,220.59

Cost of House = $ 290,000

Down Payment = $ 35,000

Loan Amount L = $ 255,000

Rate of interest r = 7% per annum or 7%/12 = 0.583333% per month

Mortgage Period n = 25 years or 25*12 = 300 months

Let PMT denote monthly loan payment which can be calculated as below

PMT = L * [(r*(1+r)^n)/((1+r)^n – 1)]

PMT = 255000 * [(0.00583333 * (1+0.00583333)^300)/((1+0.00583333)^300 – 1)]

          = 255000 * [(0.00583333 * (1.00583333)^300)/((1.00583333)^300 – 1)]

        = 255000 * [(0.00583333 * 5.7254182093)/((5.7254182093 – 1)]

        = 255000 * (0.03339827288/4.724182093)

         = 255000 * 0.007069641

         = 1802.75853 or 1802.76 (rounded off)

Loan balance outstanding in 10 years or after 10*12 = 120 months can be calculated as below

Loan Balance B = L[((1+r)^n – (1+r)^p)/((1+r)^n -1)]

B = 255000 * [((1+0.00583333)^300 – (1+0.00583333)^120)/((1+0.00583333)^300 – 1)]

    = 255000 * {((1.00583333)^300 – (1.00583333)^120)/ ((1+0.00583333)^300 – 1)]

    = 255000 * [(5.7254182093 – 2.0096613767)/(5.7254182093-1)]

    = 255000 * (3.7157568326/4.7254182093)

    = 255000 * 0.78633396411

B = 200,515.160848    or 200,515.16 (rounded off)

Purchase price of house = $ 290,000

Annual appreciation rate = 3%

Value of the house after 10 years = 290000 * (1+0.03)^10

                                                         = 290000*1.03^10

                                                         = 290000 * 1.343916379

                                                         = 389,735.75000975 or 389,735.75 (rounded off)

Equity in House = Value of house after 10 years - Loan Balance after 10 years

                              = $ 389,735.75 - $ 200,515.16

                              = $ 189,220.59