Part 1: If the company decided to issue a bond to raise cash for the constructio
ID: 2719689 • Letter: P
Question
Part 1: If the company decided to issue a bond to raise cash for the construction of the new DC, what would be the amount of proceeds received by the company if on January 1, 2016 the company issues $12,775,000 in 9% coupon bonds due December 31, 2020 with semi-annual interest payments due July 1 and December 31 each year? Assume the market rate is 5% for companies with risk profiles similar to the company. Utilize the present value (PV) function within Excel to calculate the proceeds.
Part 2: What is the annual and total interest expense over the life of this bond? Utilize formulas within Excel to prepare an effective interest method amortization schedule for the life of the bond.
Explanation / Answer
Answer: Part 1:
Interest=12775000*9%*1/2=$574875
PV=574875*PVIFA(2.5%,10)+$12775000PVIF(2.5%,10)
=574875*8.7521+$12775000*0.781198
=$5031363.49+9979804.45
=$15011167.94
Answer: Part 2:
Annual interest expense=12775000*9%=1149750
Total interest expense=1149750*5 years=5748750