Quantitative Problem 1: Beasley Industries\' sales are expected to increase from
ID: 2722931 • Letter: Q
Question
Quantitative Problem 1: Beasley Industries' sales are expected to increase from $5 million in 2013 to $6 million in 2014, or by 20%. Its assets totaled $3 million at the end of 2013. Beasley is at full capacity, so its assets must grow in proportion to projected sales. At the end of 2013, current liabilities are $780,000, consisting of $150,000 of accounts payable, $400,000 of notes payable, and $230,000 of accrued liabilities. Its profit margin is forecasted to be 4%, and its dividend payout ratio is 50%. Using the AFN equation, forecast the additional funds Beasley will need for the coming year. Round your answer to the nearest dollar. Do not round intermediate calculations.
Quantitative Problem 2: Mitchell Manufacturing Company has $2,000,000,000 in sales and $310,000,000 in fixed assets. Currently, the company's fixed assets are operating at 75% of capacity.
A. What level of sales could Mitchell have obtained if it had been operating at full capacity? Round your answer to the nearest dollar. Do not round intermediate calculations.
$------
B. What is Mitchell's Target fixed assets/Sales ratio? Round your answer to two decimal places. Do not round intermediate calculations.
--------- %
C.If Mitchell's sales increase by 40%, how large of an increase in fixed assets will the company need to meet its Target fixed assets/Sales ratio? Round your answer to the nearest dollar. Do not round intermediate calculations.
$ --------
$ -----------
Explanation / Answer
2 a Sales = 2000 000 000
Fixed Assets = 310 000 000
Operating percent = 75% of 310000000 = 232500000
Answer = if 100% capaacity then Sales must have added more 25% that means (2000000000/232500000) = 8.60
so multiplying 8.60 * 310 000 000 gives $2666 666 667 if 100% capacity of fixed assets used.
2.b Target Fixed Ratio = Net Sales/Fixed assets
so if 75% = 2000 000 000 / 2325 000 000 = 8.60
if 100% Then = 2000 000 000 / 310 000 000 = 6.45
2 .c Sales increased by 40 % then Net sales = 2000 000 000 + 800 000 000 = 2800 000 000
Fixed assets needed would be 2800 000 000/6.45 = $434108527 if capacity is 100%.