Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Portfolio risk and return: suppose that the S&P500, with a beta of 1 has an expe

ID: 2726349 • Letter: P

Question

Portfolio risk and return: suppose that the S&P500, with a beta of 1 has an expected return of 10%, and T-bills provide a risk free return of 4%.

i) How would you construct a portfolio from these two assets with an expected return of 8%

ii) How would you construct a portfolio from these 2 assets with a beta of 0.4?

iii) Now consider a borrow and invest strategy in which you use 1 million of your own money and borrow anothing 1 million to invest 2 million in total in a market index fund. If the risk free rate is 4% (you can borrow at this rate) and the expected return on the market index fund is 12% what is the risk premium and expected return on the borrow and invest strategy?

Explanation / Answer

Beta of S&P 500 = 1.0

Expected return = 10% or 0.10

Risk-free return (T-bill rate) = 4% or 0.04

Beta of T-bills = 0

Answer (i)

Let X be the weight of S&P in the portfolio. Then (1-X) will be the weight of T-Bills in the portfolio

Target return of the portfolio = 8% or 0.08

Portfolio return can be calculated as

Portfolio return = Weight of asset A * Return of A + Weight of Asset B * Return of B

0.08 = X * 0.10 + (1-X) * 0.04

0.08 = 0.10 * X + 0.04 – 0.04 * X

0.08 – 0.04 = X * (0.10 – 0.04)

0.04 = 0.06 * X

X = 0.04/0.06 = 0.06667 or 66.67%

Weight of S&P500 in portfolio = 66.67%

Weight of T-Bills in portfolio = 100-66.67% = 33.33%

Beta of the portfolio = 0.6667 * 1.0 + 0.3333 * 0 = 0.6667

Answer (ii)

Let X be the weight of S&P 500 in the portfolio. Then 1-X will be the weight of T-Bills in the portfolio

Target Beta of the portfolio = 0.40

Portfolio Beta can be calculated as

Portfolio Beta = Weight of Asset A * Beta of A + Weight of Asset B * Beta of B

0.40    = X * 1.0 + (1-X) * 0

0.40 = 1.0 * X or X = 0.40

Weight of S&P 500 in portfolio = 0.4 or 40%

Weight of T-Bills in portfolio = 1- 0.40 =0.60 or 60%

Return on portfolio = 0.4 * 0.10 + 0.6 * 0.04 = 0.04 + 0.024 = 0.064 or6.40%

Answer (iii)

Risk Premium = Return from market – Return from risk free investment

Risk Premium = 12%-4% =8%

Expected return = 0.5*4%+0.5*12%

Expected return = 2%+6%

Expected return = 8%