Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 14-28 Flotation Costs and NPV [LO3, 4] Photochronograph Corporation (PC)

ID: 2727609 • Letter: P

Question

Problem 14-28 Flotation Costs and NPV [LO3, 4]

Photochronograph Corporation (PC) manufactures time series photographic equipment. It is currently at its target debtequity ratio of .8. It’s considering building a new $48 million manufacturing facility. This new plant is expected to generate aftertax cash flows of $6 million in perpetuity. The company raises all equity from outside financing. There are three financing options:

A new issue of common stock: The flotation costs of the new common stock would be 7.8 percent of the amount raised. The required return on the company’s new equity is 14 percent.

A new issue of 20-year bonds: The flotation costs of the new bonds would be 5.0 percent of the proceeds. If the company issues these new bonds at an annual coupon rate of 8 percent, they will sell at par.

Increased use of accounts payable financing: Because this financing is part of the company’s ongoing daily business, it has no flotation costs, and the company assigns it a cost that is the same as the overall firm WACC. Management has a target ratio of accounts payable to long-term debt of .15. (Assume there is no difference between the pretax and aftertax accounts payable cost.)

What is the NPV of the new plant? Assume that PC has a 35 percent tax rate.

Photochronograph Corporation (PC) manufactures time series photographic equipment. It is currently at its target debtequity ratio of .8. It’s considering building a new $48 million manufacturing facility. This new plant is expected to generate aftertax cash flows of $6 million in perpetuity. The company raises all equity from outside financing. There are three financing options:

Explanation / Answer

Cost of equity =Required return/(100-Floatation Cost)=14/(100-7.8)=0.151 or 15.10%

Cost of Debt= Coupon/(100-Floatation Cost)=8/(100-5)=0.084 or 8.4%

After tax cost of debt=8.4*(1-0.35)=5.46

Debt/Equity=0.8

Proportion of debt=0.8/1.8=0.444

Proportion of equity=1/1.8=0.555

WACC=0.444*15.10 +0.555* 5.46=9.73

Accounts receivable is not a form of long term capital and hence ignored in the calculation.

The PV of 6m in perpetuity=6/WACC=6/0.0973=61.66

NPV=61.66-48=$13.66m