Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

McGilla Golf has decided to sell a new line of golf clubs. The clubs will sell f

ID: 2729976 • Letter: M

Question

McGilla Golf has decided to sell a new line of golf clubs. The clubs will sell for $742 per set and have a variable cost of $372 per set. The company has spent $162,000 for a marketing study that determined the company will sell 76,200 sets per year for seven years. The marketing study also determined that the company will lose sales of 9,700 sets per year of its high-priced clubs. The high-priced clubs sell at $1,320 and have variable costs of $660. The company will also increase sales of its cheap clubs by 12,200 sets per year. The cheap clubs sell for $352 and have variable costs of $137 per set. The fixed costs each year will be $11,320,000. The company has also spent $1,120,000 on research and development for the new clubs. The plant and equipment required will cost $25,340,000 and will be depreciated on a straight-line basis. The new clubs will also require an increase in net working capital of $1,620,000 that will be returned at the end of the project. The tax rate is 40 percent, and the cost of capital is 16 percent.

Calculate the NPV.

Explanation / Answer

Calculation of Cash Flows:

Initial Year:

Cost of plant & equipment = $25340000

Net working capital = $1620000

Cash Outflow = $25340000 + $1620000 = $26960000

During the year cash flows:

Contribution = 742 – 372 = $370

Contribution in total = 370 * 76200 = $28194000

Contribution lost

= (1320 - 660) *9700 + (352-137) * 12200

= 6402000 + 2623000

= $9025000

Net Profit before depreciation = $28194000 - $9025000 – 11320000 – 1120000 - 162000 = $6567000

Depreciation = 25340000 / 7 = 3620000

Net Profit = 6567000 – 3620000 = $2947000

Net Profit after taxes = $2947000 (1-0.4) = $1768200

Cash flow after tax = 1768200 + 3620000 + 9025000 = $14413200

Terminal Value:

Net Working Capital = $1620000

Calculation of NPV:

Year

Cash Flow

PVF(16%)

PV of Cash Flow

0

-26960000

1

-26960000

1-7

14413200

4.0385

58207708

7

1620000

0.3538

573156

31820864

NPV = $31820864

Year

Cash Flow

PVF(16%)

PV of Cash Flow

0

-26960000

1

-26960000

1-7

14413200

4.0385

58207708

7

1620000

0.3538

573156

31820864