Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Motor Works is considering an expansion project with estimated fixed costs o

ID: 2730755 • Letter: T

Question

The Motor Works is considering an expansion project with estimated fixed costs of $87,000, depreciation of $22,900, variable costs per unit of $22.37, and an estimated sales price of $28.50 per unit. How many units must the firm sell to breakeven on a cash basis?

The Motor Works is considering an expansion project with estimated fixed costs of $87,000, depreciation of $22,900, variable costs per unit of $22.37, and an estimated sales price of $28.50 per unit. How many units must the firm sell to breakeven on a cash basis?

Explanation / Answer

BEP=Fixed costs/Contribution per unit

BEP=87000/(28.5-22.37)

=14192.4959

=14193 units