Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the following information to answer the next two questions 1)Suppose you pur

ID: 2732315 • Letter: U

Question

Use the following information to answer the next two questions

1)Suppose you purchase 1,500 shares of stock at $75 per share with an initial cash investment of $50,000. The call money rate is 5 percent and you are charged a 1.5 percent premium over this rate. Calculate your return on invested capital one year later if the share price is $83.

.0706

.1775

.1750

.1588

2)Suppose instead you had simply purchased $50,000 of stock with no margin. What would have been your rate of return?

.1067

.0964

.0864

.0925

Explanation / Answer

LOAN AMOUNT

= (1500 * $75) - ($50000)

= $112500 - $50000

= $62500

INTEREST ON LOAN

= $62500 * 6.5%

= $4062.50

PROCEEDS FROM SALE

= 1500 * $83

= $124500

DOLLAR RETURN

= $124500 - $50000 - $62500 - $4062.50

= $7937.50

RATE OF RETURN

= $7937.50 / $50000

= 0.1588

2./

RATE OF RETURN WITHOUT MARGIN

= ($83 - $75) / $75

= 0.1067