Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ART company has come out with a new and improved product. As a result, the marke

ID: 2735457 • Letter: A

Question

ART company has come out with a new and improved product. As a result, the market projects an ROE of 25% for the company, and we know the company will maintain a plowback ratio of 0.20. The company's earnings this year is $3 per share and the current market price is $35. If firms with similar risks in the industry have a PE ratio of 20 with an estimated earnings growth rate of 12%, is ART company overvalued or undervalued based on PEG approach?

A.

The ART company is overvalued because it has a PEG ratio that equals to 1.42

B.

The ART company is undervalued because it has a PE ratio that equals to 11.11

C.

The ART company is overvalued because it has a PE ratio that equals to 22.15

D.

The ART company is undervalued because it has a PEG ratio that equals to 1.42

E.

The ART company is overvalued because it has a PEG ratio that equals to 2.22

F.

The ART company is undervalued because it has a PEG ratio that equals to 2.22


Please Explain.

A.

The ART company is overvalued because it has a PEG ratio that equals to 1.42

B.

The ART company is undervalued because it has a PE ratio that equals to 11.11

C.

The ART company is overvalued because it has a PE ratio that equals to 22.15

D.

The ART company is undervalued because it has a PEG ratio that equals to 1.42

E.

The ART company is overvalued because it has a PEG ratio that equals to 2.22

F.

The ART company is undervalued because it has a PEG ratio that equals to 2.22

Explanation / Answer

Calculation of growth rate of ART:

Growth rate is computed by multiplying the ROE and plowback ratio.

Growth rate = 25% X 0.20 = 0.05 or 5.00%

Dividends for next year = $3.00 (1+0.05) = $3.15

Po = $35.00

Accordign to Dividend growth model,

Cost of equity = (Dividend per share / Current price) + growth rate

                       = ($3.15 / $35.00) + 0.05

                       = 0.14 or 14.00%

PE ratio of ART = $35.00 / 3.00 = 11.67 times

Hence, ART company undervalued based on PEG approach.

Therefore, oprtion B is correct.