Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the following three bond quotes: a Treasury bond quoted at 103:29, a co

ID: 2736816 • Letter: C

Question

Consider the following three bond quotes: a Treasury bond quoted at 103:29, a corporate bond quoted at 96.30, and a municipal bond quoted at 100.70. If the Treasury and corporate bonds have a par value of $1,000 and the municipal bond has a par value of $5,000, what is the price of these three bonds in dollars? (Do not round intermediate calculations and round your final answers to 2 decimal places.)

Treasury note $

Corporate bond $

Municipal bond $

Compute the price of a 4.7 percent coupon bond with 15 years left to maturity and a market interest rate of 7.2 percent. (Assume interest payments are semiannual.) (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)

Bond price $

Is this a discount or premium bond?

Explanation / Answer

Requirement 1

1) Price of Corporate bond = 1000 * 96.30 % = $ 963

2) Price of municipal bond = 5000 * 100.70 % = $ 5035

3) Price of Treasury note = (103 + 29 / 34) % * 1000 = 103.85 % * 1000 = $ 1038.5

Requirement 2

Let the par value of coupon bond = $ 100

i = Rate of interest = 4.7 / 2 = 2.35 % (Compounded semi-annually) , T = time period = 15 * 2 = 30 Semi-annual periods and Discounting rate = 7.2 / 2 = 3.6 %

Present value of coupon bond payment = 100 * 2.35 % * Cumulative present value factor for 30 years @ 3.6 % + 100 * Present value factor for 30TH year @ 3.6 %

Present value of coupon bond payment = 2.35 * 18.164 + 100 * 0.346

Present value of coupon bond payment = $ 77.2854

Thus, the bond is selling at discount.

(NOTE):- If coupon rate of bond is less than market interest rate, then the bond is treated to be sell at discount.