Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Plank’s Plants had net income of $5,000 on sales of $100,000 last year. The firm

ID: 2737685 • Letter: P

Question

Plank’s Plants had net income of $5,000 on sales of $100,000 last year. The firm paid a dividend of $1,100. Total assets were $200,000, of which $100,000 was financed by debt. A) at is the firm’s sustainable growth rate? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 1 decimal place.) B) If the firm grows at its sustainable growth rate, how much debt will be issued next year? (Do not round intermediate calculations.) C) What would be the maximum possible growth rate if the firm did not issue any debt next year? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.)

Explanation / Answer

a.

Sustainable growth rate = ROE x (1 - dividend-payout ratio)

Equity = 200,000-100,000 = 100,000

ROE = 5000/100,000= 5%

sustainable growth rate= 5%*(1-1100/5000) = 3.9%

b.

New debt = 3.9%*100,000=$3,900

c.

Maximim Growth Rate = ( 1 - D/P Ratio ) * ROE * ( Equity / Assets )

= ( 1 - 1100/5000 ) * 5% * ( 100000 / 200000 )

= 1.95%