Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An oil drilling company must choose between two mutually exclusive extraction pr

ID: 2739864 • Letter: A

Question

An oil drilling company must choose between two mutually exclusive extraction projects, and each costs $12.2 million. Under Plan A, all the oil would be extracted in 1 year, producing a cash flow at t = 1 of $14.64 million. Under Plan B, cash flows would be $2.1678 million per year for 20 years. The firm's WACC is 11.4%.

Construct NPV profiles for Plans A and B. Round your answers to two decimal places. Enter your answers in millions. For example, an answer of $10,550,000 should be entered as 10.55.



Identify each project's IRR. Round your answers to two decimal places.
Project A  %
Project B  %

Find the crossover rate. Round your answer to two decimal places.
%

Is it logical to assume that the firm would take on all available independent, average-risk projects with returns greater than 11.4%?
-Select-yesnoItem 18

If all available projects with returns greater than 11.4% have been undertaken, does this mean that cash flows from past investments have an opportunity cost of only 11.4%, because all the company can do with these cash flows is to replace money that has a cost of 11.4%?
-Select-yesnoItem 19

Does this imply that the WACC is the correct reinvestment rate assumption for a project's cash flows?
-Select-yesnoItem 20

Discount Rate NPV Plan A NPV Plan B 0% $    million $    million 5 $    million $    million 10 $    million $    million 12 $    million $    million 15 $    million $    million 17 $    million $    million 20 $    million $    million

Explanation / Answer

NPV plan A:

NPV = Present value of cash inflows – Present value of cash outflows

= $14.64 (0.897666) - $12.20

= $13.14183 - $12.20000

= $ 0.94183

NPV plan B:

NPV = Present value of cash inflows – Present value of cash outflows

= $2.1678 (7.759438) - $12.20

= $16.820911 - $12.20000

= $ 4.620911

IRR of Project A:

Discount rate is taken at 22%:

NPV = Present value of cash inflows – Present value of cash outflows

= $14.64 (0.897666) - $12.20

= $11.99999 - $12.20000

= - $ 0.20000

Project A

Internal Rate of Return = R1 + NPV1*(R2-R1)

                                                        (NPV1-NPV2)

                                           = 11.4 + $ 0.94183 * (22%-11.4%)

                                                              $ 0.94183-(-$0.20000)

                                                = 20.14% (rounded)

IRR of Project B:

Discount rate is taken at 22%:

NPV = Present value of cash inflows – Present value of cash outflows

= $2.1678 (4.460266) - $12.20

= $9.668965 - $12.20000

= - $ 2.531035

Project B

Internal Rate of Return = R1 + NPV1*(R2-R1)

                                                        (NPV1-NPV2)

                                           = 11.4 + $ 4.620911 * (22%-11.4%)

                                                              $ 4.620911-(-$2.531035)

                                                = 18.24% (rounded)

No, company cannot take all independent projects with returns greater than 11.4% because the tenusre of project, certainty of cash flows and many other points to be considered.

No, All the companies cannot take the same % of return and it varies according to the company and its risk profile.

WACC is not the correct re-investment rate but IRR is the correct reinvestment rate.