Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 15-3 Capital Structure and Growth Edwards Construction currently has deb

ID: 2740778 • Letter: P

Question

Problem 15-3 Capital Structure and Growth Edwards Construction currently has debt outstanding with a market value of $450,000 and a cost of 8 percent. The company has an EBIT of $36,000 that is expected to continue in perpetuity. Assume there are no taxes. a. What is the value of the company's equity and the debt-to-value ratio? (Do not round intermediate calculations. Round your equity value to 2 decimal places (e.g, 32.16), and round your debt-to- value answer to 3 decimal places (e.g, 32.161). Equity value Debt-to-value 0.00 100.000 b. Assume that the company's growth rate is 3 percent. What is the value of the company's equity and the debt-to-value ratio now? (Do not round intermediate calculations. Round your equity value to 2 decimal places (e.g., 32.16), and round your debt-to-value answer to 3 decimal places (e.g. 32.161)) Equity value Debt-to-value 4580 95.420e c. Assume that the company's growth rate is 5 percent. What is the value of the company's equity and the debt-to-value ratio now? (Do not round intermediate calculations. Round your equity value to 2 decimal places (o.g., 32.16), and round your debt-to-value answer to 3 decimal places (e.g., 32.161).) Equity value Debt-to-value S 11.76 8 88.235

Explanation / Answer

A. EBIT - INTEREST = 36000 - 36000(450000 × 8%)

= 0

Equity value = 0

Debt value = Debt / Total value( Equity + Debt)

= 450000/ 450000

= 1

B. Growth rate = 3%

Earnings next year =36000 ( 1+.03) = $37080

Equity value = earnings / (ke - growth rate) , ke = cost of equity

Where , in this case ke =kd , as there is no risk

Value of Equity =37080 / (8% - 3%)

= $741600

Debt ratio = 741600 / (741600 + 450000)

=.622

C.

Growth rate = 5%

Earnings next year =36000 ( 1+.05) = $37800

Equity value = earnings / (ke - growth rate) , ke = cost of equity

Where , in this case ke =kd , as there is no risk

Value of Equity =37800/ (8% - 5%)

= $1260000

Debt ratio = 1260000 / (1260000 + 450000)

=.736