Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

ABC Co. and XYZ Co. are identical firms in all respects except for their capital

ID: 2741093 • Letter: A

Question

ABC Co. and XYZ Co. are identical firms in all respects except for their capital structure. ABC is all equity financed with $800,000 in stock. XYZ uses both stock and perpetual debt; its stock is worth $400,000 and the interest rate on its debt is 10 percent. Both firms expect EBIT to be $97,000. Ignore taxes.

  

Rico owns $80,000 worth of XYZ’s stock. What rate of return is he expecting? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

Suppose Rico invests in ABC Co and uses homemade leverage. Calculate his total cash flow and rate of return. (Round your percentage answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

What is the cost of equity for ABC and XYZ? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

  

   

What is the WACC for ABC and XYZ? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

  

ABC Co. and XYZ Co. are identical firms in all respects except for their capital structure. ABC is all equity financed with $800,000 in stock. XYZ uses both stock and perpetual debt; its stock is worth $400,000 and the interest rate on its debt is 10 percent. Both firms expect EBIT to be $97,000. Ignore taxes.

Explanation / Answer

a.Net Income = EBIT - 0.1($400000) = $97000 - $40000 = $37000

Rate of return to shareholder = Dividend received / Stock owned

Dividend received = 37000(80000/400000) = $7400

  Rate of return to shareholder = $7400 / $80000 = 9.25%

b.Investing using Home made leverage by Rico

Rico should borrow $80000 at interest rate of 10%

Interest cash flow = 0.10($80000) = ($8000)

Dividends received = $97000($160000/$800000) = $19400

Total cash flow = $19400 - $8000 =$11400

Shareholders return = Total cash flow / Investment = $11400/$80000 = 14.25%

c.Cost of equity

ABC is an all equity company,so RE = RA

RE = EBIT / Stock = 97000 / 800000 = 12.125%

For XYZ,(using M&M Approach)

RE = RA+(RA-RD)(D/E)(1-Tax)

=12.125%+(0.12125-0.10)(1/1)(1-0) = 14.25%

d.WACC = (E/V)RE+(D/V)RD(1-Tax)

For ABC,WACC = (1)(.12125) =12.125%

For XYZ,WACC = (1/2)(0.1425)+(1/2)(0.1) =12.125%