Assume that you manage a risky portfolio with an expected rate of return of 18%
ID: 2742097 • Letter: A
Question
Assume that you manage a risky portfolio with an expected rate of return of 18% and a standard deviation of 31%. The T-bill rate is 4%. Your client’s degree of risk aversion is A = 2.4, assuming a utility function U = E(r) - ½A².
a. What proportion, y, of the total investment should be invested in your fund? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Investment proportion % :
b. What is the expected value and standard deviation of the rate of return on your client’s optimized portfolio? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Expected return %:
Standard deviation %:
Explanation / Answer
Ans:
Expected rate of return = 18%
Standard deviation = 31%
T-bill = 4%
Step-1:
Investment proportion = 0.60
= 0.60* 100 = 60%
Step-2:
Calculate expected rate of return:
= 0.60 * 18% + 0.40 * 4%
= 8.4 + 1.6
= 10 %
Calculate standard deviation:
= 0.6 * 0.31 / ½
= 0.3384