Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Photochronograph Corporation (PC) manufactures time series photographic equipmen

ID: 2752489 • Letter: P

Question

Photochronograph Corporation (PC) manufactures time series photographic equipment. It is currently at its target debt-equity ratio of .62. It’s considering building a new $71.7 million manufacturing facility. This new plant is expected to generate aftertax cash flows of $7.92 million in perpetuity. There are three financing options:

A new issue of common stock: The required return on the company’s new equity is 15.1 percent.

A new issue of 20-year bonds: If the company issues these new bonds at an annual coupon rate of 7.2 percent, they will sell at par.

Increased use of accounts payable financing: Because this financing is part of the company’s ongoing daily business, the company assigns it a cost that is the same as the overall firm WACC. Management has a target ratio of accounts payable to long-term debt of .10. (Assume there is no difference between the pretax and aftertax accounts payable cost.)

If the tax rate is 30 percent, what is the NPV of the new plant? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars (e.g., 1,234,567). Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)

a.

A new issue of common stock: The required return on the company’s new equity is 15.1 percent.

Explanation / Answer

We have to calculate the WACC

WACC = weight of equity* cost of equity + weight of debt * cost of debt

Cost of equity = 15.1%

Cost of debt = yield to maturity of bond

1000 = 72 PVIFA (r%20) + 1000 PVIFA(r%,20)

r= 7.2%

Net of tax = 7.2 (1- 0.30) = 5.04%

Let overall wacc be X, also cost of accounts payable will be x (as per condition given)

X = [(1/1.62)*15.1 ] + [(0.62/1.62 )* 0.90 * 5.04] + [(0.62/1.62)*0.10 *x]

x = 9.32 + 1.7360 + 0.0383x

0.9617x = 11.0560

x = 11.49%

NPV = PV of inflows - PV of outflows

= 7.92/0.1149 - 71.7 ( PV of perpetuity = Inflow / i)

= -2.77mn