Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cooke Co. is comparing two different capital structures. Plan I would result in

ID: 2758313 • Letter: C

Question

Cooke Co. is comparing two different capital structures. Plan I would result in 8,500 shares of stock and $402,500 in debt. Plan II would result in 12,000 shares of stock and $280,000 in debt. The interest rate on the debt is 11 percent.

Ignoring taxes, compare both of these plans to an all-equity plan assuming that EBIT will be $54,500. The all-equity plan would result in 20,000 shares of stock outstanding. Compute the EPS for each plan. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)

  

In Requirement (1), what is the break-even level of EBIT for Plan I as compared to that for an all-equity plan? (Do not round intermediate calculations.)

In Requirement (1), what is the break-even level of EBIT for Plan II as compared to that for an all-equity plan? (Do not round intermediate calculations.)

Ignoring taxes, at what level of EBIT will EPS be identical for Plans I and II? (Do not round intermediate calculations.)

Compute the EPS for each plan. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places (e.g., 32.16).)

  

What is the break-even level of EBIT for Plan I as compared to that for an all-equity plan? (Do not round intermediate calculations.)

What is the break-even level of EBIT for Plan II as compared to that for an all-equity plan? (Do not round intermediate calculations.)

At what level of EBIT will EPS be identical for Plans I and II? (Do not round intermediate calculations.)

Cooke Co. is comparing two different capital structures. Plan I would result in 8,500 shares of stock and $402,500 in debt. Plan II would result in 12,000 shares of stock and $280,000 in debt. The interest rate on the debt is 11 percent.

Explanation / Answer

Requirement 1

EPS = ( EBIT – Interest)/ no. of shares

Plain I EPS = (54500 – 402,500 x 0.11)/8500

                     = 10,225/8500

                    = 1.2029

Plain II EPS = (54500 – 280,000 x 0.11)/13500

                     = 23,700/12000

                  = 1.975

All equity EPS = (54500 – 0 x 0.11)/ 20000

                                = 2.725

Requirement 2:

Part A:

For breakeven EBIT, EPS of two plans should be the same.

Plan I EPS = All Equity EPS

(EBIT -44,275)/8500 = (EBIT -0)/ 20,000

200 EBIT – 85EBIT = 8855000

EBIT= 77000

Part B:

For breakeven EBIT, EPS of two plans should be the same.

Plan II EPS = All Equity EPS

(EBIT -30,800)/12,000 = (EBIT -0)/ 20,000

20 EBIT – 616,000 = 12 EBIT

EBIT= 77000

Requirement III

For breakeven EBIT, EPS of two plans should be the same.

Plan I EPS = Plan II EPS

(EBIT -44,275)/8500 = (EBIT -30,800)/12,000

EBIT = $77,000