Asset(A) Estimated Return=10% Standard Deviation= 8% Asset Weight= .25 Asset(B)
ID: 2760937 • Letter: A
Question
Asset(A)
Estimated Return=10%
Standard Deviation= 8%
Asset Weight= .25
Asset(B)
Estimated Return= 15%
Standard Deviation= 9.5%
Asset Weight= .75
Covariance =.006
What is the expected Return of a two risky asset?
a) 8.79%
b) 12.5%
c) 13.75
d) 7.72%
e) 112%
What is the standard deviation of this portfolio?
a) 8.79%
b) 13.75%
c)12.5%
d) 7.72%
e) 5.64%
I am trying to understand how the solution was gotten, I have the answers but would like the formula to get there since I am having touble understanding getting my answer.
Explanation / Answer
Portfolio Expected Return = 0.25×10%+0.75×15%
= 0.25×0.1+0.75×0.15
= 0.025+0.1125
= 0.1375 or 13.75%
Standard Deviation of Portfolio
= wA2A2 wB2B2+2 wA wBcovAB
= (0.25)2×(8%)2+(0.75)2×(9.5%)2+2×0.25×0.75×0.006
= 0.625×0.064+0.5625×0.009025+0.00225
= 0.04+0.0050765625+0.00225
=0.0473265625 = 21.75%