Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Bond J is a 7 percent coupon bond. Bond K is a 11 percent coupon bond. Both bond

ID: 2761199 • Letter: B

Question

Bond J is a 7 percent coupon bond. Bond K is a 11 percent coupon bond. Both bonds have 12 years to maturity and have a YTM of 8 percent. a. If interest rates suddenly rise by 1.6 percent, what is the percentage price change of these bonds? (Negative values should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.) Bond J % Bond K % b. If interest rates suddenly fall by 1.6 percent, what is the percentage price change of these bonds? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.) Bond J % Bond K %

Explanation / Answer

The price of any bond is the PV of the interest payment, plus the PV of the par value . assuming

The par value of bond is $1,000

The formula to calculate the price of bond is

P = C(PVIFAR%,t) + $1,000(PVIFR%,t)

Where

C= coupon rate

R% = yield to maturity

T= time period

PVIFA= Present Value Interest Factor of an Annuity

PVIF = Present Value Interest Factor

Initially, at a YTM of 8 percent, the prices of the two bonds are

PJ    = $70(PVIFA8%,12) + $1,000(PVIF8%,12)                   = $924.63

Pk    = $110(PVIFA8%,12) + $1,000(PVIF8%,12)                 = $1226.07

If the YTM rises from 8 percent to 9.6 percent:

PJ    = $70(PVIFA9.6%,12) + $1,000(PVIF9.6%,12)               = $819.35

Pk    = $110(PVIFA9.6%,12) + $1,000(PVIF9.6%,12)             = $1097.32

The percentage change in price is calculated as:

            Percentage change in price = (New price – Original price) / Original price

            DPJ% = ($819.35 – 924.63) / $924.63        = –0.1138, or –11.38%

            DPk%   = ($1,097.32 – 1,226.07) / $1,226.07     = –0.1050, or –10.50%

If the YTM decreases from 8 percent to 6.4 percent:

PJ    = $70(PVIFA6.4%,12) + $1,000(PVIF6.4%,12)               = $1049.21

Pk    = $110(PVIFA6.4%,12) + $1,000(PVIF6.4%,12)             = $1377.33

The percentage change in price is calculated as:

            Percentage change in price = (New price – Original price) / Original price

            DPJ% = ($1049.21 – 924.63) / $924.63      = 0.1347, or 13.47%

            DPk%   = ($1,377.33 – 1,226.07) / $1,226.07     = 0.1234, or 12.34%