Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An office building and its equipment are insured for $2,500,000. The present ann

ID: 2761231 • Letter: A

Question

An office building and its equipment are insured for $2,500,000. The present annual insurance premium is $1.25 per $100 of coverage. A sprinkler system with an estimated life of 15 years and no salvage value can be installed for $100,000. Annual maintenance and operating cost is estimated to be $1,500. The premium will be reduced to $0.60 per $100 coverage if the sprinkler system is installed. i) Find the rate of return if the sprinkler system is installed. ii) With interest at 5 %, find the payout period for the sprinkler system.

Explanation / Answer

1.

Current amount of premium paid = premium payment rate * premium coverage = (1.25/100)*2500000

Current amount of premium paid = $31250

Premium to be paid if sprinkle systems will be installed = new premium payment rate * premium coverage

Premium to be paid if sprinkle systems will be installed =(.6/100)*2500000 = $15000

Thus,

Yearly savings in premium due to new sprinkle system = 31250 – 15000 = $16250

Life of the new sprinkle system (n) = 15 years

Rate of return = R = ?

Installation cost of new sprinkling system = $100000

Annual maintenance cost = $1500

Thus,

Net annual savings = Yearly savings in premium – annual maintenance cost = 16250 – 1500 = $14750

Now, to find the rate of return,

Present value of initial cost = present value of net savings

100000 = 14750*(1-1/(1+R)^n)/R

100000 = 14750*(1-1/(1+R)^15)/R

At R = 13%

PV of net savings = $95320.09

At R = 12%

PV of net savings = $100460.3

As per interpolation,

R = 12% + ((PV of net savings at 12% - 100000)/( PV of net savings at 12% - PV of net savings at 13%))*(13%-12%)

R = 12% + ((100460.3 – 100000)/( 100460.3 - 95320.09))*(13%-12%) = 12.089%

Thus, rate of return for the new sprinkle system is 12.089%

2.

Let, r = 5%

And, payout period = n

100000 = 14750*(1-1/(1+r)^n)/r = 14750*(1-1/1.05^n)/.05

100000*.05/14750 = (1-1/1.05^n)

.33898 = (1-1/1.05^n)

1/(1-.33898) = 1.05^n

1.5128 = 1.05^n

n= log 1.5128 / log 1.05 = 8.4847 years

Thus, payout period at 5% interest rate is 8.4847 years.