Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

New project analysis You must evaluate a proposed spectrometer for the R&D depar

ID: 2762556 • Letter: N

Question

New project analysis

You must evaluate a proposed spectrometer for the R&D department. The base price is $290,000, and it would cost another $72,500 to modify the equipment for special use by the firm. The equipment falls into the MACRS 3-year class and would be sold after 3 years for $101,500. The applicable depreciation rates are 33%, 45%, 15%, and 7%. The equipment would require an $5,000 increase in net operating working capital (spare parts inventory). The project would have no effect on revenues, but it should save the firm $73,000 per year in before-tax labor costs. The firm's marginal federal-plus-state tax rate is 40%.

What is the initial investment outlay for the spectrometer, that is, what is the Year 0 project cash flow? Round your answer to the nearest cent.
$  

What are the project's annual cash flows in Years 1, 2, and 3? Round your answers to the nearest cent.
in Year 1 $  
in Year 2 $  
in Year 3 $  

If the WACC is 12%, should the spectrometer be purchased?
-Select-yesnoItem 5

Explanation / Answer

1.

Initial investment outlay = Base price of equipment + Modification cost + Net working capital investment = $290,000 + $72,500 + $5,000 = $367,500

2.

Year

1

2

3

Savings in labor costs

$ 73,000.00

$ 73,000.00

$ 73,000.00

Depreciation ($362500 * rate)

$ 119,625.00

$ 163,125.00

$ 54,375.00

Net savings

-$ 46,625.00

-$ 90,125.00

$ 18,625.00

Tax @ 40%

$ 0.00

$ 0.00

$ 7,450.00

Savings after tax

-$ 46,625.00

-$ 90,125.00

$ 11,175.00

Add: Depreciation

$ 119,625.00

$ 163,125.00

$ 54,375.00

Annual cash flow

$ 73,000.00

$ 73,000.00

$ 65,550.00

Sale of equipment

$ 71,050.00

Release of net working capital

$ 5,000.00

Free cash flow

$ 73,000.00

$ 73,000.00

$ 141,600.00

Book value of equipment at the end of year 3 = $362,500 - $337,125 = $5,375

Salvage value = $101,500

Gain on sale = $101,500 - $5,375 = $76,125

Tax gain on sale = $76,125 * 0.40 = $30,450

Net receipt on sale of equipment = $101,500 - $30,450 = $71,050

3.

Year

Cash flow

Present value factor @ 12%

Present value of cash flow

0

-$ 367,500.00

1

-$ 367,500.00

1

$ 73,000.00

0.8929

$ 65,181.70

2

$ 73,000.00

0.7972

$ 58,195.60

3

$ 141,600.00

0.7118

$ 100,790.88

Net present value

-$ 143,331.82

Since NPV is negative, spectrometer should not be purchased.

Year

1

2

3

Savings in labor costs

$ 73,000.00

$ 73,000.00

$ 73,000.00

Depreciation ($362500 * rate)

$ 119,625.00

$ 163,125.00

$ 54,375.00

Net savings

-$ 46,625.00

-$ 90,125.00

$ 18,625.00

Tax @ 40%

$ 0.00

$ 0.00

$ 7,450.00

Savings after tax

-$ 46,625.00

-$ 90,125.00

$ 11,175.00

Add: Depreciation

$ 119,625.00

$ 163,125.00

$ 54,375.00

Annual cash flow

$ 73,000.00

$ 73,000.00

$ 65,550.00

Sale of equipment

$ 71,050.00

Release of net working capital

$ 5,000.00

Free cash flow

$ 73,000.00

$ 73,000.00

$ 141,600.00