Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Bond P is a premium bond with an 7.4 percent coupon, a YTM of 6.15 percent, and

ID: 2762808 • Letter: B

Question

Bond P is a premium bond with an 7.4 percent coupon, a YTM of 6.15 percent, and 15 years to maturity. Bond D is a discount bond with an 7.4 percent coupon, a YTM of 9.15 percent, and also 15 years to maturity. If interest rates remain unchanged, what do you expect the price of these bonds to be 1 year from now? In 5 years? In 10 years? In 14 years? In 15 years? (Input all amounts as positive values. Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)

Explanation / Answer

Bond P:
Coupon =7.4%*1000=74
YTM=6.15%
time=15 years

Price of bond:

P = C(PVIFA,r,t) + $1,000(PVIF,R,t)
PVIFA=1-(1+r)^-n]/R

1 year:
r=6.15% t=14
p=1115.12

5 year:
r=6.15% t=10
p=550.55

10 year:
r=6.15% t=5
p=741.99

14 year:
r=6.15% t=1
p=942.06

0 year:
r=6.15% t=15
p=1000

FOr bond D:
coupon=74 YTM=9.15% t=15

1 year:
r=9.15% t=14
p=864.88

5 year:
r=9.15% t=10
p=416.64

10 year:
r=9.15% t=5
p=645.48

14 year:
r=9.15% t=1
p=916.17

0 year:
r=9.15% t=15
p=1000