Inflation Adjustments The Rodriguez Company is considering an average-risk inves
ID: 2765165 • Letter: I
Question
Inflation Adjustments The Rodriguez Company is considering an average-risk investment in a mineral water spring project that has a cost of $175,000. The project will produce 850 cases of mineral water per year indefinitely. The current sales price is $134 per case, and the current cost per case is $99. The firm is taxed at a rate of 33%. Both prices and costs are expected to rise at a rate of 3% per year. The firm uses only equity, and it has a cost of capital of 13%. Assume that cash flows consist only of after-tax profits, since the spring has an indefinite life and will not be depreciated. What is the NPV of the project? Do not round intermediate steps. Round your answer to the nearest hundred dollars. (Hint: The project is a growing perpetuity, so you must use the constant growth formula to find its NPV.)
Explanation / Answer
New Selling price = 134 * 103% = 138.02
New Cost = 99*103% = 101.97
Profit = 138.07 - 101.97 = 36.05
Profit on 850 units = 36.05 * 850 = 30642.50
Profit after tax = 30642.50 * ( 1 - 0.33) = 20530.48
Perpetual cash in flows = 20530.48 / 0.13 = 157927
Present value of cash out flows = 175000
NPV = cash in flows - cash outflows
=153327 - 175000
= -17073
NPV is negative so reject the project.