Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For the most recent year, Seether, Inc., had sales of $447,000, cost of goods so

ID: 2769164 • Letter: F

Question

For the most recent year, Seether, Inc., had sales of $447,000, cost of goods sold of $218,400, depreciation expense of $58,100, and additions to retained earnings of $50,300. The firm currently has 32,000 shares of common stock outstanding, and the previous year’s dividends per share were $1.35. The income tax rate is 30 percent.

a) What was the EBIT?

b) How much in total dividends did the company pay?

c) What was the company's net income?

d) What was the company's earnings before tax (EBT)?

e) What was the company's interest payment?

f) What was the company's times interest earned ratio?

For the most recent year, Seether, Inc., had sales of $447,000, cost of goods sold of $218,400, depreciation expense of $58,100, and additions to retained earnings of $50,300. The firm currently has 32,000 shares of common stock outstanding, and the previous year’s dividends per share were $1.35. The income tax rate is 30 percent.

a) What was the EBIT?

b) How much in total dividends did the company pay?

c) What was the company's net income?

d) What was the company's earnings before tax (EBT)?

e) What was the company's interest payment?

f) What was the company's times interest earned ratio?

Explanation / Answer

High level income statement is shown in table below:

Sales

$447,000

Cost of goods sold

$218,400

EBITDA

$228,600

Depreciation

$58,100

EBIT

$170,500

a.

EBIT of the company is $170,500

b.

Number of share outstanding = 32,000

Dividend per share = $1.35

Total dividend Paid =$1.35 × 32,000

                                   = $43,200

Hence, total dividend paid is $43,200.

c.

Addition to retained earning = $50,300

Dividend paid = $43,200

Net income = $50,300 + $43,200

                      = $93,500

Hence, net income is $93,500

d.

Earnings before tax = $93,500 / (1- 30%)

                                   = $133,571.43

Hence, earnings before tax is $133,571.43.

e.

Company interest payment = $170,500 - $133,571.43

                                            = $36,928.57

Hence, interest payment is $36,928.57

f.

Time interest earned ratio = EBIT / Interest payment

                                          = 170,500 / $36,928.57

                                          = 4.62

Hence, Time interest earned ratio is 4.62.

Sales

$447,000

Cost of goods sold

$218,400

EBITDA

$228,600

Depreciation

$58,100

EBIT

$170,500