Cost of Trade Credit and Bank Loan Lamar Lumber buys $8 million of materials (ne
ID: 2769539 • Letter: C
Question
Cost of Trade Credit and Bank Loan
Lamar Lumber buys $8 million of materials (net of discounts) on terms of 3/5, net 40; and it currently pays after 5 days and takes discounts. Lamar plans to expand, which will require additional financing. Assume 365 days in year for your calculations.
1.If Lamar decides to forgo discounts, how much additional credit could it obtain? Write out your answer completely. For example, 5 million should be entered as 5,000,000. Round your answer to the nearest cent.$
2.What would be the nominal cost of that credit? Round your answer to two decimal places.%
3.What would be the effective cost of that credit? Round your answer to two decimal places. %
4.If the company could get the funds from a bank at a rate of 7%, interest paid monthly, based on a 365-day year, what would be the effective cost of the bank loan? Round your answer to two decimal places.%
Explanation / Answer
Answer:1
Purchases = $8,000,000;
terms = 3/5 net 40;
currently pays on Day 5 and takes discounts.
Forgoes discounts; additional credit = X
$8,000,000/365*35 days = $767123.29
Answer:2 Nominal cost oftrade credit =3/97x 365/35 = 3.09% * 10.42857= 32.22%.
Answer:3 Effective costof trade credit = (1 + 3/97)365/35 - 1 = 37.39%.
Answer:4
Bank loan: 7%, interest paid monthly
EAR = (1 +0.07/12)12 - 1 =7.23%.