Portfolio required return Suppose you are the money manager of a $4.13 million i
ID: 2771293 • Letter: P
Question
Portfolio required return
Suppose you are the money manager of a $4.13 million investment fund. The fund consists of 4 stocks with the following investments and betas:
If the market's required rate of return is 11% and the risk-free rate is 7%, what is the fund's required rate of return? Round your answer to two decimal places.
Stock Investment Beta A $ 440,000 1.50 B 440,000 - 0.50 C 900,000 1.25 D 2,350,000 0.75Explanation / Answer
required rate of return = rf + beta (market return - rf)
= 7 + .8056 ( 11- 7)
= 7 + .8056 *4
= 7 + 3.22
= 10.22 %
stock Investment weights =Investment in individual security/Total Investment Beta weighted beta A 440,000 440,000 / 4,130,000 = .1065 1.50 .15975 B 440,000 .1066 -.50 - .0533 C 900,000 .2179 1.25 .27238 D 2,350,000 .5690 .75 .4268 Total 4,130,000 .8056