Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Pittman Rose Beckman Jaffe December 31, 2011: Assets $80,000 $100,000 $120,000 $

ID: 2772031 • Letter: P

Question

                                                 Pittman                        Rose                Beckman                     Jaffe

December 31, 2011:

Assets                                   $80,000                       $100,000         $120,000                     $150,000

Liabilities                              $50,000                       $40,000           $75,000                       $60,000

Equity                                  $30,000                       $60,000           $45,000                       $90,000

December 31, 2012:

Assets                                $100,000                     $130,000         $180,000                     $225,000

Liabilities                            $55,000                       $62,000           $70,000                       $80,000

Equity                                $45000                        $68,000           $110,000                     $145,000

During 2012:

Total Revenues           c                                       $400,000                     i                       $500,000

Total Expenses            $330,000                       f                                   $360,000                 l          

Explanation / Answer

2012 Pittman profit:

= Increase in assets – Increase in liabilities

= $20,000-$5,000

= $15,000

Sales = expenses + Profit

= $330,000+$15,000

= $345,000 (c)

2012 Rose profit:

= Increase in assets – Increase in liabilities

= $30,000-$22,000

= $8,000

Sales = expenses + Profit

$400,000 = expenses +$8,000

= $392,000 (f)

2012 Beckman profit:

= Increase in assets – Increase in liabilities

= $60,000+$5,000

= $65,000

Sales = expenses + Profit

= $360,000+$65,000

= $425,000 (i)

2012 Jaffe profit:

= Increase in assets – Increase in liabilities

= $75,000-$20,000

= $55,000

Sales = expenses + Profit

$500,000 = expenses +$55,000

= $445,000 (l)