Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

COST OF COMMON STOCK EQUITY: Ross textiles wishes to measure its cost of common

ID: 2772530 • Letter: C

Question

COST OF COMMON STOCK EQUITY: Ross textiles wishes to measure its cost of common stock equity. The firms stock is currently selling for $57.50. The firm expects to pay a $3.40 dividend at the end of the year (2016). The dividends for the past 5 years are shown in the following table

Year      Dividend

2015       $3.10

2014        2.92

2013        2.60

2012        2.30

2011       2.12

After understanding and flotation costs, the firm expects to net $52 per share on a new issue.

A.) Determine the growth rate of dividends from 2011 to 2015

B.) Determine the net proceeds, Nn that the firm will actually recieve

C.) Using the constant-growth vakuation model, determine the cost of retained earnings rr

D.) Using the constant-growth valuation model, determine the cost of new common stock rn

Explanation / Answer

A) %growth of Dividends from 2011 to 2015 =G= (Dividend2015-Dividend2011)/Dividend2011

Dividend2015=3.10, Dividend2011=2.12

=>G= (3.10-2.12)/2.12 =.98/2.12 = 0.4623= 46.23%

Therefore % growth rate(g) of Dividends from 2011 to 2015= Average of %growth of Dividends from 2011 to 2015

=>g= G/4=  46.23%/4= 11.5575% is the average growth rate or growth % per year of Dividends over the years 2011 to 2015. Thus growth rate of dividends from 2011 to 2015 =g =11.5575%

C) constant-growth valuation model, current Price of stock=P0= Dividend by year end/(rr-g) =D1/(rr-g) where rr is the cost of retained earnings , g is the growth rate of dividends in %

So , P0=D1/(rr-g) => rr-g=D1/P0 => rr=(D1/P0)+g

put values,D1= 3.40 ,g= 11.5575% ,P0=57.50

pu this value in above equation of  rr=(D1/P0)+g=> rr =(3.40 /57.50)+.115575 =0.05913+.115575 = 0.174705 or 17.47%

D) By  constant-growth valuation model, issue price of stock=P0=D1/(rn-g)

P0=$52 other inputs same as in C,

Derive same formula as in C, rn=(D1/P0)+g = (3.40 /52)+.115575 =0.06539 +.115575= 0.180965 or 18.097%

In B) i think insufficient information is provided, net proceeds cant be calculated as per info given.