An analyst evaluating securities has obtained the following information. The rea
ID: 2773186 • Letter: A
Question
An analyst evaluating securities has obtained the following information. The real rate of interest is 3% and is expected to remain constant for the next 5 years. Inflation is expected to be 2.1% next year, 3.1% the following year, 4.1% the third year, and 5.1% every year thereafter. The maturity risk premium is estimated to be 0.1 × (t – 1)%, where t = number of years to maturity. The liquidity premium on relevant 5-year securities is 0.5% and the default risk premium on relevant 5-year securities is 1%.
a. What is the yield on a 1-year T-bill? Round your intermediate calculations and final answer to two decimal places.
%
b. What is the yield on a 5-year T-bond? Round your intermediate calculations and final answer to two decimal places.
%
c. What is the yield on a 5-year corporate bond? Round your intermediate calculations and final answer to two decimal places.
%
Explanation / Answer
We have:
R*= 3%
Mrp = 0.1x(t-1)%
LP= 0.5%
DRP = 1%
We have the following formula for yield on treasury Bond:
R= R*+MRP + LP + IP
R= 3% +0.10x(1-1)% + 0.5%++2.1%
R = 3%+0+0.5%+1%+2.1%
R= 5.60%
b)
R= R*+MRP + LP + IP
R= 3% +0.10x(5-1)% + 0.5%+1%+(2.1% +3.1%+4.1%+5.1%+5.1%)/5
R = 3%+0.4%+0.5%+3.90%
R= 7.80%
c) Yield on corporate bond:
Yield on corporate bond = yield on Treasury bond + DRP
= 7.80% +1%
= 8.80%