Assume that you manage a risky portfolio with an expected rate of return of 17%
ID: 2776004 • Letter: A
Question
Assume that you manage a risky portfolio with an expected rate of return of 17% and a standard deviation of 35%. The T-bill rate is 4.5%.
Your risky portfolio includes the following investments in the given proportions:
Your client decides to invest in your risky portfolio a proportion (y) of his total investment budget with the remainder in a T-bill money market fund so that his overall portfolio will have an expected rate of return of 16%.
What are your client's investment proportions in your three stocks and the T-bill fund? (Round your intermediate calculations and final answers to 2 decimal places.)
What is the standard deviation of the rate of return on your client's portfolio? (Round your intermediate calculations and final answer to 2 decimal places.)
Assume that you manage a risky portfolio with an expected rate of return of 17% and a standard deviation of 35%. The T-bill rate is 4.5%.
Explanation / Answer
a) Mean return on portfolio = Rf + (Rp - Rf)y
=4.5%+(17%-4.5%)y
=4.5%+13.5%y
If the mean of the portfolio is = 16% then 16%=4.5%+13.5%y
or 16%-4.5%/13.5%=y
or 0.85=y
the client must invest 85% of total funds in the risky portfolio and 15% in Treasure bills.
b) T Bills
Stock A=0.85*34=28.9%
Stock B=0.85*37=31.45%
Stock C=0.85*29=24.65%
c)the standard deviation of the rate of return on your client's portfolio is =0.85*35%=29.75% per year