Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Quantitative Problem: Rosnan Industries\' 2018 and 2017 balance sheets and incom

ID: 2779626 • Letter: Q

Question

Quantitative Problem: Rosnan Industries' 2018 and 2017 balance sheets and income statements are shown below Balance Sheets: 2018 2017 $95 300 350 $745 1,490 $2,235 Cash and equivalents Accounts receivable Inventories $110 275 375 $760 2,000 $2,760 Total current assets Net plant and equipment Total assets $85 50 185 $320 290 1,225 400 $2,235 Accounts payable Accruals Notes payable $150 75 160 $385 450 1,225 700 $2,760 Total current liabilities Long-term debt Common stock Retained earnings Total liabilities and equity

Explanation / Answer

1.Current ratio = current assets/ current liabilities

                            = $ 760/ $ 385 = 1.974026 or 1.97

2.Net profit margin = net profit/total revenue

                                 =$353/$2,000

                                =17.65%

3. True as Net profit margin is more than industry average profit

4.EPS= PAT/shares outstanding

                =$353/100

                =$3.53

P/ E Ratio= Price/ EPS

                =$25/$3.53

                =7.08 times

5.

Begining shareholders' equity=Common Stock + Retained Earnings

                                         =$1,225 +$400

                                         =$1,625

Ending shareholders' equity=Common Stock + Retained Earnings

                                         =$1,225 +$700

                                         =$1,925

Avg Shareholders’ equity = Beginning Shareholder’s Equity + Ending Shareholder’s Equity/2

                                                =$1,625 +$1,925/2

                                                =$1,775

                                                                       

Avg Assets= Beginning Assets + Ending Assets /2

                       =$2,235+$2,760/2

                         =$2,497.50

ROE = (net income / sales) x (sales / assets) x (assets / shareholders' equity)

        =($353/$2,000) x ($2,000 /$2,497.50) x ($2,497.50 /   $1,775)

     = 0.1765 x 0.800801 x 1.407042

          =   0.198873

                =19.89%