You own a bond with an annual coupon rate of 6% maturing in two years and priced
ID: 2781300 • Letter: Y
Question
You own a bond with an annual coupon rate of 6% maturing in two years and priced at 85%. Suppose the probability S 2%, hat a maturit the bond wil de au and ou il receive only 45% of the promised payment. Assume a face value of $1,000 a. What is the bond's promised yield to maturity? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.) Promised yield b. What is its expected yield? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places.) Expected yieldExplanation / Answer
a. FV = 1000
PV = -850
PMT = 60
N = 2
use rate function in Excel
promised yield = 15.26%
b.
N = 2
PV = -850
PMT = 60
FV = 0.88*1000 + 0.15*450 = 934
Expected yield = 11.73%