Consider an investor who, on January 1, 2016, purchases a TIPS bond with an orig
ID: 2782688 • Letter: C
Question
Consider an investor who, on January 1, 2016, purchases a TIPS bond with an original principal of $115,000, an 10 percent annual (or 5 percent semiannual) coupon rate, and 10 years to maturity.
If the semiannual inflation rate during the first six months is 0.3 percent, calculate the principal amount used to determine the first coupon payment and the first coupon payment (paid on June 30, 2016). (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
From your answer to part a, calculate the inflation-adjusted principal at the beginning of the second six months.
Suppose that the semiannual inflation rate for the second six-month period is 1.1 percent. Calculate the inflation-adjusted principal at the end of the second six months (on December 31, 2016) and the coupon payment to the investor for the second six-month period. What is the inflation-adjusted principal on this coupon payment date? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
a.If the semiannual inflation rate during the first six months is 0.3 percent, calculate the principal amount used to determine the first coupon payment and the first coupon payment (paid on June 30, 2016). (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
a) Principal Amount = 115,000 x (1 + 0.3%) = 115,345 is the principal at the end of the first six months
b) 115,345 is the principal at the beginning of the second six month
c) Principal = 115,345 x (1 + 1.1%) = 116,613.80
Coupon payment = 5% x 116,613.80 = 5,830.69
Inflation-adjusted principal on this coupon payment date = 116,613.80