Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Bond J has a coupon rate of 5.8 percent. Bond S has a coupon rate of 15.8 percen

ID: 2786166 • Letter: B

Question

Bond J has a coupon rate of 5.8 percent. Bond S has a coupon rate of 15.8 percent. Both bonds have eleven years to maturity, make semiannual payments, a par value of $1,000, and have a YTM of 12.6 percent. If interest rates suddenly rise by 2 percent, what is the percentage price change of these bonds? (A negative answer should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Percentage change in price Bond J % Bond S % If interest rates suddenly fall by 2 percent instead, what is the percentage price change of these bonds?

Explanation / Answer

(A) Bond J:-

Coupon Rate = 5.8%

Maturity Period = 11 years

Payments = Semi annually

Value at Par = $1000

Ytm =12.6%

Solve:-

1. Calculation of price of bond when coupon rate is 5.8%.

Bo= 29/(1+.063)^1+..............+29(1+.063)^22+1000(1+.063)^22

=29*pvaf(6.3%,22years)+1000*pvf(6.3%,22years)

=29*11.73+1000*.261

=340.17+261

=$601.17

2. If the interest rate rise by 2%

Revised Coupon rate = 5.8% +2%=7.8%

caalcuulation of value of bond:

Bo=39/(1+.063)^1+................+39(1+.063)^22+1000(1+.063)^22

=39*Pvaf(6.3%,22 years)+1000(6.3%,22years)

=39*11.73+1000*.261

=457.47+261

=$718.47

3.If the interest rate fall by 2%.

Revised Coupon Rate= 5.8%-2%=3.8%

Calculation of value of bond:

Bo=19*pvaf(6.3%,22years)+1000pvf(6.3%,22years)

=19*11.73+1000*261

=222.87+261

=$483.87

4.calcculation of % change in price due to incrrease in interest rate:

=$718.47-$601.17/$601.17

=19.51%

5. Calculation of % change in price due to faall in inteereest rate:

=$483.87-$601.17/$601.17

=19.51%

(B) Bond S:-

Coupon Rate = 15.8%

Maturity Period = 11 years

Payments = Semi annually

Value at Par = $1000

Ytm =12.6%

Solve:-

1. Calculation of price of bond when coupon rate is 15.8%.

Bo= 79/(1+.063)^1+..............+79(1+.063)^22+1000(1+.063)^22

=79*pvaf(6.3%,22years)+1000*pvf(6.3%,22years)

=79*11.73+1000*.261

=926.67+261

=$1187.67

2. If the interest raate rise by 2%

Revised Coupon rate = 15.8% +2%=17.8%

caalcuulation of value of bond:

Bo=89/(1+.063)^1+................+89(1+.063)^22+1000(1+.063)^22

=89*Pvaf(6.3%,22 years)+1000(6.3%,22years)

=89*11.73+1000*.261

=1043.97+261

=$1304.97

3.If the interest rate fall by 2%.

Revised Coupon Rate=1 5.8%-2%=13.8%

Calculation of value of bond:

Bo=69*pvaf(6.3%,22years)+1000pvf(6.3%,22years)

=69*11.73+1000*261

=692.07+261

=$953.07

4.calcculation of % change in price due to incrrease in interest rate:

=$1304.97-$1187.67/$1187.67

=9.88%

5. Calculation of % change in price due to fall in interest rate:

=$953.07-$1187.67/$1187.67

=19.75%