QUESTION 19 Suppose that the Walt Disney Corporation just paid a dividend of S2
ID: 2787434 • Letter: Q
Question
QUESTION 19 Suppose that the Walt Disney Corporation just paid a dividend of S2 and that the dividend is expected to grow at a rate of 63% per year. If you believe that the stock s required return is 9% what is the price are you willing to pay for this stock? $22.22 $78.74 $74.07 $80.74 None of these QUESTION 20 Lululemon is expected to pay a dividendof $0.80 next year and the dividend is expected to grow at a constant rate of 5% per year forever. The stock s required rate of return is 7%. What is intrinsic value of the stock today? P-$0.80(1.05y(.07- 05) P-$o.80/(.07-.05) P-($0.80(1.05).07 P= 5%+0.8 0(7%-5%) P-$0.80/1.07 Click Save and Submit to save and submit. Click Save All Answers to save all answers Save All AnswersExplanation / Answer
Dear student, only one question is allowed at a time. I am answering the first question
19)
Price of a constant dividend growth stock
= D1 / (Re – G)
Where,
D1 = Expected dividend next year
= Current year dividend x (1 + Growth)
= $2 x 1.063
= $2.126
Re = Required rate of return = 9% or 0.09
G = Growth rate = 6.3% or 0.063
So, Price
= $2.126 / (0.09 – 0.063)
= $2.126 / 0.027
= $78.74
So, as per above calculations, option B is the correct option