Assume that you were recently hired as assistant to Jerry Lehman, financial VP o
ID: 2790259 • Letter: A
Question
Assume that you were recently hired as assistant to Jerry Lehman, financial VP of Coleman Technologies. Your first task is to estimate Coleman's cost of capital. Lehman has provided you with the following data, which he believes is relevant to your task: (1) The firm's marginal tax rate is 40%. (2) The current price of Coleman's 12 % coupon, semiannual payment, noncallable bonds with 15 years remaining to maturity is $1,153.72. New bonds would be privately placed with no fiotation cost. (3) The current price of the firm's 10%, $100 par value, quarterly dividend, perpetual preferred stock is $113.10. Coleman would incur flotation costs of $2 per share on a new issue. (4) Coleman's common stock is currently selling at $50 per share. Its last dividend (Do) was $4.19, and dividends are expected to grow at a constant rate of 5% in the foreseeable future. Coleman's beta is 1.2, the yield on Treasury bonds is 7%, and the rmarket risk premium is estimated to be 6%. For the bond-yield-plus-risk-premium approach, the firm uses a four. percentage point risk premium. (5) Up to $300,000 of new common stock can be sold at a flotation cost of 15%. Above $300,000 the flotation cost would rise to 25%. (6) Coleman's target capital structure is 30 %long-term debt, 10% preferred stock, and 60% common equity (7) The firm is forecasting retained earnings of $300,000 for the coming year.Explanation / Answer
Coleman's Weighted average cost of capital (WACC), if the company issues upto common stock of $300,000
Step 1 : Calculate individual cost of capital of different components like Long term Debt, Preferred stock and Common equity
Step 2 : Calculate WACC of coleman's company
Cost of long term debt = Interest (1-tax rate)/(current price)
= 12%of $1000/(1153.72)
= 120 (1-0.40)/1153.72
= 72/1153.72= 6.24%
Note: Bond face value is assumed as $1000
Cost of preferred stock = Dividend/(Current price-floatation cost)
= 10% of $100/(113.10 - 2)
= 10/111.10 = 0.090 or 9%
Cost of common stock = (D1/Market price) + g where D1 = next year dividend; g = growth rate
= (4.19 + 5% growth/50)+5% =(4.3995/50-floation cost of 15%) + 5% = 0.1035 +0.05 = 0.1535 or 15.35%
CALCULATION OF WACC
________________________________________________________________________________
SOURCE Weight or proportion Cost of capital WACC
Long term debt 0.30 6.24 1.872
Preferred Stock 0.10 9.00 0.900
Common stock 0.60 15.35 9.210
Total WACC 11.98
Suppose Coleman sells more than $300,000 of new common stock :
Cost of common stock will be calculated with the help of the following formula
Ke = 4.40/(Market price - floatation cost of 25%) + 5% = $4.40/(50-25%) + 5% = (4.40/37.5) + 5% = 16.73%
CALCULATION OF WACC _______________________________________________________________________________
SOURCE Weight or proportion Cost of capital WACC
Long term debt 0.30 6.24 1.872
Preferred Stock 0.10 9.00 0.900
Common stock 0.60 16.73 10.038
Total WACC 12.81%