Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

If the market risk premium is 6.5%, the market risk-free rate and company has th

ID: 2791706 • Letter: I

Question

If the market risk premium is 6.5%, the market risk-free rate and company has the following:

Common Stock: 7,500,000 shares outstanding, selling at $35 per share, beta 1.3

Preferred Stock: 200,000 shares outstanding, 5% yield, selling at $100 per share

Debt: 125,000 6% semiannual bonds outstanding, par value $1000 each with 15 years to maturity, selling at 112% of par

Tax Rate: 30%

Calculate the company`s market value

Calculate the percentage of the market value capital structure that is debt

Calculate the percentage of the market value capital structure that is common shares

Calculate the percentage of the market value capital structure that is preferred shares

Explanation / Answer

Common shares = 7500000*35 = 262500000

Preferred shares = 200000*100 = 20000000

Debt = 125000*1120 = 140000000

Company's market value = 262500000 + 20000000 + 140000000 = 422500000

% debt = 140000000/422500000 = 0.3314 = 33.14%

% common shares = 262500000/422500000 = 0.6213 = 62.13%

% preferred shares = 20000000/422500000 = 0.0473 = 4.73%