Quantitative Problem 1: Assume today is December 31, 2016. Barrington Industries
ID: 2791852 • Letter: Q
Question
Quantitative Problem 1: Assume today is December 31, 2016. Barrington Industries expects that its 2017 after-tax operating income (EBITC1 T)] will be $410 million and its be $60 million. Barrington's 2017 gross capital expenditures are expected to be $110 miliion and the change in its net operating working capital for be so m mon. The firm's free cash flow is expected to grow at a constant rate of 6.5% annually. Assume that its free cash flow occurs at the end of each year. The firm's weighted average cost of capital is 8.4%; the market value of the company's debt is $2.7 billion; and the company has 190 million shares of co mmon stock outstandi The firm has no preferred stock on its balance sheet and has no plans to use it for future capital budgeting projects. Using the free cash fnow valuat company's stock price today (December 31, 2016)7 Round your answer ng to the nearest cent. Do not round intermediate calculations per shareExplanation / Answer
Free cash flow for 2017 =OPerating income +depreciation -capital expenditure- net working capital
= 410+60-110-30
= $ 330 million
Value of firm Today =FCF 2017 /(WACC-G)
= 330 /(.084-.065)
= 330 / .019
= $ 17368.42105 million
Value of equity =Value of firm -value of debt
= 17368.42105 -2700
= 14668.42105
Share price =14668.42105/190
= $ 77.20 per share
***2.7 billion = 2700 million