Problem 11-12 Calculating Operating Leverage [LO4] At an output level of 59,000
ID: 2792774 • Letter: P
Question
Problem 11-12 Calculating Operating Leverage [LO4] At an output level of 59,000 units, you calculate that the degree of operating leverage is 3.30. Suppose fixed costs are $160,000. What is the operating cash flow at 53,000 units? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to the nearest whole number, e.g., 32) Operating cash flow What is the new degree of operating leverage? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 3 decimal places, e.g., 32.161.) Degree of operating leverageExplanation / Answer
Dear Student Thank you for using Chegg Please find below the answer and please give thumbs up Statementshowing Computations Paticulars Amount Fixed costs 160,000.00 DOL = Contribution/EBIT 3.30 = contribution/(Contribution -160000) 3.30 Cont - 528000 = Cont 528000 = 2.3 Cont Contribution at 59000 Units 229,565.22 Contribution at 53000 Units = 229,565.22/59000*53000 206,219.60 Operating Cash flow or EBIT = 206219.60 - 160000 46,220 New DOL = 206219.60/46220 4.462