Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the following table Stock FundBond Fund Rate of Return Probability 0.05

ID: 2794242 • Letter: C

Question

Consider the following table Stock FundBond Fund Rate of Return Probability 0.05 0.25 0.40 0.30 Rate of Return -11% 17% 10% 7% Scenario Severe recession Mild recession Normal growth Boom -26% 11% 16% b. Calculate the values of mean return and variance for the stock fund. (Do not round intermediate calculations. Round "Mean return" value to 2 decimal place and "Variance" to 2 decimal places.) Mean return 6.4 % Variance c. Calculate the value of the covariance between the stock and bond funds. (Negative value should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.) Covariance

Explanation / Answer

Mean = 0.05*(-26%) + 0.25*(-6%) + 0.4*11% + 0.3*16% = 6.40%

Variance = 0.05*(-26%-6.4%)2 + 0.25*(-6%-6.4%)2 + 0.4*(11%-6.4%)2 + 0.3*(16%-6.4%)2 = 1.27%

Mean of Bond = 0.05*(-11%) + 0.25*(17%) + 0.4*10% + 0.3*(-7%) = 5.6%

Covariance = 0.05*(-26%-6.4%)* (-11% - 5.6%) + 0.25*(-6%-6.4%) * (17% - 5.6%) + 0.4*(11%-6.4%) * (10% - 5.6%) + 0.3*(16%-6.4%)* (-7% - 5.6%) = -0.3664% = -0.00366