Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

McGilla Golf has decided to sell a new line of golf clubs. The clubs will sell f

ID: 2799000 • Letter: M

Question

McGilla Golf has decided to sell a new line of golf clubs. The clubs will sell for $760 per set and have a variable cost of $360 per set. The company has spent $146,000 for a marketing study that determined the company will sell 58,000 sets per year for seven years. The marketing study also determined that the company will lose sales of 9,100 sets of its high-priced clubs. The high-priced clubs sell at $1,060 and have variable costs of $660. The company will also increase sales of its cheap clubs by 10,600 sets. The cheap clubs sell for $400 and have variable costs of $210 per set. The fixed costs each year will be $9,060,000. The company has also spent $1,070,000 on research and development for the new clubs. The plant and equipment required will cost $28,420,000 and will be depreciated on a straight-line basis. The new clubs will also require an increase in net working capital of $1,260,000 that will be returned at the end of the project. The tax rate is 40 percent, and the cost of capital is 12 percent. Suppose you feel that the values are accurate to within only ±10 percent. What are the best-case and worst-case NPVs? (Hint: The price and variable costs for the two existing sets of clubs are known with certainty; only the sales gained or lost are uncertain.) (Negative amounts should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and round your answers to 2 decimal places, e.g., 32.16.) NPV Best-case $ Worst-case $

Explanation / Answer

In the two situations, i.e., worst-case or best-case, we will only change those parts that were part of the marketing study except for price and variable costs for the two existing sets. In case of best-case, the positive flows like sales will increase and negative flows like variable cost will decrease and it would be opposite in case of worst-case -

The costs spend on market study and research and developement will not be considered in computation of initial investment as they are sunk costs.

Initial Investment = Cost of plant and equipment + increase in net working capital = $28,420,000 + $1,260,000 = $29,680,000

Depreciation per year = $28,420,000 / 7 = $4,060,000

Depreciation tax shield per year = $4,060,000 x 40% = $1,624,000

Now, we compute NPV under both the situations -

Best - Case NPV

Sales per year = Sale of new clubs - decrease in sale of high-priced clubs + increase in sales of cheap clubs

or, Sales per year = 63800 x $836 - 8190 x $1060 + 11660 x $400 = $49,319,400

Variables costs per year = Variable cost of new clubs - reduced variable costs of high price clubs + increased variable costs of cheap clubs

or, Variable costs per year = 63800 x $324 - 8190 x $660 + 11660 x $210 = $17,714,400

Total cash inflows per year = (Sales - Variable costs - fixed costs) x (1 - tax rate) + Depreciation tax shield

or, Total cash inflows per year = ($49,319,400 - $17,714,400 - $8,154,000) x (1 - 0.40) + $1,624,000 = $15,694,600

NPV = Cash Inflows per year x PVIFA (12%, 7) + Working capital recovered x PVIF (12%, 7) - Initial Investment

or, NPV = $15,694,600 x 4.56375653876 + $1,260,000 x 0.45234921532 - $29,680,000 = $42,516,293.38

Worst - Case NPV

Sales per year = Sale of new clubs - decrease in sale of high-priced clubs + increase in sales of cheap clubs

or, Sales per year = 52200 x $684 - 10010 x $1060 + 9540 x $400 = $28,910,200

Variables costs per year = Variable cost of new clubs - reduced variable costs of high price clubs + increased variable costs of cheap clubs

or, Variable costs per year = 52200 x $396 - 10010 x $660 + 9540 x $210 = $16,068,000

Total cash inflows per year = (Sales - Variable costs - fixed costs) x (1 - tax rate) + Depreciation tax shield

or, Total cash inflows per year = ($28,910,200 - $16,068,000 - $9,966,000) x (1 - 0.40) + $1,624,000 = $3,349,720

NPV = Cash Inflows per year x PVIFA (10%, 7) + Working capital recovered x PVIF (10%, 7) - Initial Investment

or, NPV = $3,349,720 x 4.56375653876 + $1,260,000 x 0.45234921532 - $29,680,000 = (-)$13,822,733.44

Particulars As per Marketing study Best-Case Worst-Case New clubs Units sold 58000 sets 58000 + 10% = 63800 sets 58000 - 10% = 52200 sets Selling price $760 $760 + 10% = $836 $760 - 10% = $684 Variable cost $360 $360 - 10% = $324 $360 + 10% = $396 High-priced clubs Decrease in units sold 9100 sets 9100 - 10% = 8190 sets 9100 + 10% = 10010 sets Cheap clubs Increase in units sold 10600 sets 10600 + 10% = 11660 10600 - 10% = 9540 sets Fixed Costs $9,060,000 $9060000 - 10% = $8,154,000 $9060000 + 10% = $9,966,000