Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Carlton Corporation has $5 million in earnings after taxes and 2 million sha

ID: 2801482 • Letter: T

Question

The Carlton Corporation has $5 million in earnings after taxes and 2 million shares outstanding. The stock trades at a P/E of 10. The firm has $5 million in excess cash.

a. Compute the current price of the stock. (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places.)
  


b. If the $5 million is used to pay dividends, how much will dividends per share be? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places.)
  


c. If the $5 million is used to repurchase shares in the market at a price of $30 per share, how many shares will be acquired? (Do not round intermediate calculations and round your answer to the nearest whole share.)
  


d. What will the new earnings per share be? (Use the rounded number of shares computed in part c but do not round any other intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
  


e-1. If the P/E ratio remains constant, what will the price of the securities be? (Use the rounded answer from part d and round your answer to the nearest whole dollar.)
  


e-2. By how much, in terms of dollars, did the repurchase increase the stock price? (Use the rounded whole dollar answer from part e-1. A negative value should be indicated with a minus sign. Round your answer to the nearest whole dollar.)
  


f. Has the stockholders' total wealth changed as a result of the stock repurchase as opposed to receiving the cash dividend?
  

rev: 11_26_2014_QC_59

Yes No

Explanation / Answer

a) Current Price = EPS x P/E = 5 / 2 x 10 = $25

b) Dividend per share = 5m / 2m = $2.5 per share

c) No. of shares repurchased = 5m / 30 = 166,667 shares

d) New earnings per share (EPS) = 5m / (2m - 166,667) = $2.727

e1) Price = P/E x EPS = 10 x 27.3 = $27.27

e2) Increase = 27.27 - 25 = $2.27

f) Yes. With dividends, you got $2.5 increase but with repurchase, your net increase is only $2.27