Cost of equity: SML. Stan is expanding his business and will sell common stock f
ID: 2802183 • Letter: C
Question
Cost of equity: SML. Stan is expanding his business and will sell common stock for the needed funds. If the current risk-free rate is 5.1% and the expected market return is 14.4%, the cost of equity for Stan is b. 13.19% if the beta of the stock is 0.87 c. 14.12% if the beta of the stock is 0.97. d. 15.42% if the beta of the stock is 1.11. Suppose Stan had to delay the sale of the common stock for six months. When he finally did sell the stock, the risk-free rate had fallen to 4.1%, but the expected return on the market had risen to 15.4%. What was the effect on the cost of equity by waiting six months, using the four different betas? what do you notice about the increases in the cost of equity as beta increases?Explanation / Answer
Re = Rf + beta*(Rm - Rf)
= 4.1% + Beta*(15.4% - 4.1%)
= 4.1% + Beta*11.3%
ReA = 4.1% + 0.71*11.3% = 12.12%
Increase of 0.42% than original
ReB = 4.1% + 0.87*11.3% = 13.93%
Increase of 0.74% than original
ReC = 4.1% + 0.97*11.3% = 15.06%
Increase of 0.94% than original
ReD = 4.1% + 1.11*11.3% = 16.64%
Increase of 1.22% than original
All the scenarios, increase in cost of equity