Merger Valuation Harrison Corporation is interested in acquiring Van Buren Corpo
ID: 2802376 • Letter: M
Question
Merger Valuation Harrison Corporation is interested in acquiring Van Buren Corporation. Assume that the risk-free rate of interest is 5%, and the market risk premium is 6%. Harrison estimates that if it acquires Van Buren, the year-end dividend will remain at $1.64 a share, but synergies will enable the dividend to grow at a constant rate of 7% a year (instead of current 5%). Harrison also plans to increase the debt ratio of what would be its Van Buren subsidiary; the effect of this would be to raise Van Buren's beta to 1.15. What is the per-share value of Van Buren to Harrison Corporation? Do not round intermediate calculations.
Explanation / Answer
Aas per CAPM , Cost of Equity is = Risk Free+ Beta*Maket Premeium
5+1.15*6=11.9%
Now Dividend =1.15
Therefore Value of Firm = (1.64*1.07)/.119= 14.746