Class Date, 24. John is planning to retire in 20 years. He is able to set aside
ID: 2809063 • Letter: C
Question
Class Date, 24. John is planning to retire in 20 years. He is able to set aside 20 payments of $25,000 a year at the beginning of each year starting today. He is planning average rate ofretum of 8% during this period. (25 points) to buy a boat for $20,000 when he retires in year 20. How much can he pay himself his 30 year retirement starting at the end of year 20 (beginning of 21) for a total of 30 payments. Assume an A surming that on the day of his retirement, John at the end of each year of his very long life? (5 points) finds the fountain of youth and never dies, how much can he pay himself 5. Retailers' International just paid a dividend of S1 per share and the expectation on the Street is that the company's ividend will grow20% i year land 15% on year 2. After 2years the dividend is expected to grow at a constant rate o The required rate of return on the company's stock is 12%. what is the current price of the stock?(20 points)Explanation / Answer
I am solving first questions
24)use fv formaule in excel to find the future value at starting of retirement
=fv(rate,nper,pmt,pv,type)
=fv(8%,20,25000,0,1)
=1235573.04
out of this 20000 is used for buying boat and remaining is =1235573.04-20000=1215573.04
use pmt formuale in excel
=pmt(rate,nper,pv,fv,type)
=pmt(8%,30,1215573.04,0,0)
=107976.23
here the nper is 200 we can assume
=PMT(8%,200,1215573.04,0,0)
=97245.86