Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Quad Enterprises is considering a new three-year expansion project that requires

ID: 2809499 • Letter: Q

Question

Quad Enterprises is considering a new three-year expansion project that requires an initial fixed asset investment of $2.34 million. The fixed asset will be depreciated straight-line to zero over its three-year tax life. The project is estimated to generate $1,740,000 in annual sales, with costs of $650,000. The project requires an initial investment in net working capital of $310,000, and the fixed asset will have a market value of $270,000 at the end of the project. a. If the tax rate is 21 percent, what is the project’s Year 0 net cash flow? Year 1? Year 2? Year 3? (Do not round intermediate calculations and enter your answers in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567. A negative answer should be indicated by a minus sign.) b. If the required return is 10 percent, what is the project's NPV? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

Explanation / Answer


a.

Year

Net cash flow = NCF

0

-$2,650,000.00

Y

NCF = (CF-D)x(1-Tax rate)+D+WC

1

$1,024,900.00

2

$1,024,900.00

3

$1,548,200.00

b.

NPV = $291,937.64

Working:

Year

Cash flows = CF

Depreciation = D = 2340000/3

Working capital adjustment = WC

Net cash flow = NCF

Discount factor = Df = 1/(1+Rate)^Year

Present Values

0

-$2,340,000.00

$0.00

-$310,000.00

-$2,650,000.00

               1.00000

-$2,650,000.00

Y

CF

D

WC

NCF = (CF-D)x(1-Tax rate)+D+WC

Df = 1/(1+Rate%)^Y

=Df x NCF

1

$1,090,000.00

$780,000.00

$1,024,900.00

               0.90909

$931,727.27

2

$1,090,000.00

$780,000.00

$1,024,900.00

               0.82645

$847,024.79

3

$1,360,000.00

$780,000.00

$310,000.00

$1,548,200.00

               0.75131

$1,163,185.57

Total = NPV =

$291,937.64

Note:

Year -1: CF =Sales-Cost = $1,090,000.00

Year -2: CF =Sales-Cost = $1,090,000.00

Year -2: CF =Sales-Cost+Market value of fixed asset = $1,360,000.00

Year

Net cash flow = NCF

0

-$2,650,000.00

Y

NCF = (CF-D)x(1-Tax rate)+D+WC

1

$1,024,900.00

2

$1,024,900.00

3

$1,548,200.00