Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Forward Pricing Suppose that the current market price of a financial security is

ID: 2810342 • Letter: F

Question

Forward Pricing

Suppose that the current market price of a financial security is $225. An investor plans to purchase this asset in one year and is concerned that the price may have risen by then. To hedge the price risk, the investor enters into a forward contract on the asset in one year. Assume that the risk-free rate is 4.75 percent.

A. Calculate the appropriate forward price at which this investor can enter into the contract. Which position will the investor take, long or short?

B. Four months into the contract, the price of the asset is $250. Calculate the gain or loss that has accrued to the forward contract that the investor holds.

C. Assume that eight months into the contract, the price of the asset is $200. Calculate the gain or loss on the forward contract that the investor holds.

D. Suppose that at expiration, the price of the asset is $190. Calculate the value of the forward contract at expiration.

E. Now calculate the value of the forward contract at expiration assuming that at expiration, the price of the asset is $240.

Explanation / Answer

A

Let r = risk free rate , T = time in years

Forward price ( no arbitrage ) = 225 * erT = 225 * e0.0475*1 = 235.945

The investor needs to buy the stock in one year. She will take a long position (buy)

B)

Remaining period = 12 months - 4 months = 8 months = 8/12 years = 2/3 years

New forward price for the same expiry date ( after 8 months) = 250 * e0.0475*2/3 = 258.043

Gain = new price - original price of contract = 258.043- 235.945 = 22. 098

Present value of the gain = 22.098 * e-0.0475*2/3   = 21.409

C)

Remaining period = 12 -8 = 4 months = 4/12 years = 1/3 years

New forward price for the same expiry date ( after 4 months) = 200 * e0.0475*1/3 = 203.192

Loss = 203.192 - 235.945 = -32.753

Present value of the Loss = -32.753 * e-0.0475*1/3   = 32.238

D)

Value of contract = 190- 235.945 = - 45.945

E)

Value of contract = 240- 235.945 = 4.055