Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Corporation A has $86111 in taxable income, and Corporation B has $7.9 million i

ID: 2814030 • Letter: C

Question

Corporation A has $86111 in taxable income, and Corporation B has $7.9 million in taxable income. Using the tax rates from the table below, what is the difference between the tax bills of these two firms?

Taxable Income      Tax rate

$0-50,000                                15%

50,001-75,000                         25%

75,001-100,000                       34%

100,001-335,000                     39%

335,001-10,000,000                34%

10,000,001-15,000,000           35%

15,000,001-18,333,333            38%

18,333,334 +                           35%

Explanation / Answer

A:

Total taxes=(50000*0.15)+(25000*0.25)+(11,111*0.34)

=$17527.74

B:

Total taxes=(50000*0.15)+(25000*0.25)+(25000*0.34)+(235000*0.39)+(7565000*0.34)

=$2,686,000

Hence difference between tax bills =$2,686,000-$17527.74

=$2,668,472.26

NOTE:

The first $50000 is taxed at 15%; the next (75000-50000)=$25000 is taxed at 25% and so on.